Translator

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Hungarian

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Co dělám v novinách PDF Print E-mail
Sunday, 07 December 2008 16:24
Při vyklízení starých obsahů skříní jsem narazil na občasník Farky Dance, který jsem "vydával" na začátku 90. let za pomoci kamarádovy dvanáctijehličkové tiskárny a tetiny pracovní kopírky. Byl jsem nadšeným fanouškem taneční hudby a měl jsem potřebu dělat osvětu. To byl můj první kontakt s novinářskou činností.
V roce 2005 se mě šéfredaktorka Evropských novin (a bývalá kolegyně z rádia Profil) Zuzana Nováková zeptala, zda bych měl fotografii ilustrující francouzské stolování, a tím začala moje spolupráce s novinami. Začal jsem pro ně psát i fotit; fotografie je mým koníčkem a často pořizuji žánrové fotografie bez myšlenky na jejich konkrétní využití. Proto mám k použití fotky ilustrující emisní limity spalovny, znovuvyužití plastů i americkou finanční krizi. Ano, ano, dokonce i ještěry z Panenských ostrovů.
Pro noviny jsem dva roky psal seriál o kulturních centrech zemí EU v Praze, příležitostně i zpracovával témata z oblasti školství i vědy (např. rozhovor s prof. Niederlem, jaderným fyzikem). Nejvíce se ale na stránkách novin věnuji kultuře. Vedle kulturního kalendáře každý měsíc připravuji nejméně jeden článek o evropském umění, architektuře nebo hudbě. Od ledna 2010 je však kultura na stránkách Evropských novin omezena, a nad spoluprácí tak visí otazník.
Rád bych měl na čtení novin a časopisů více času, na druhou stranu mě ale většina deníků tak nějak nudí. A štve mě špatný slovosled a přehnaně emotivní titulky. Z deníků nejčastěji sáhnu po Hospodářských novinách, ty mám i v práci jako startovní stránku. Celkem se mi líbí Newsweek, Mojí krevní skupinou a domácí startovní stránkou je Atlantic, občas si přečtu i A2. Dříve jsem pravidelně četl Respekt, teď už skoro ne. Nějak mi připadá, že už i on se klaní k trendu šokujících titulků a ostré kritiky, ne vždy vyvážené. Předplácím si již jen Přítomnost. A to i z potřeby podporovat něco, co mi připadá zajímavé a užitečné.

Odkazy na vybrané noviny a časopisy
Last Updated on Sunday, 16 January 2011 23:54