Aktivity v médiích

Translator

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Hungarian

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
O mně PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 14 December 2008 12:51

 

(For non-czech speakers: Consider that you are reading an automated translation)

 

Rád se dívám kolem sebe, všímám si detailů,  fotím a nahrávám. Mám smysl pro kompozici i naraci. Jsem městský člověk, mám rád jeho zvuky i možnosti.


Zajímají mě sociální vědy, umění, architektura, opera... a taky rád peču. Hudba je pro mě nikoliv nezbytnou, ale příjemnou součástí života, stejně jako je důležitou součástí filmových děl. Mám rád Gustava Holsta, Clauda Debussyho, Nikolaie Rimskyho-Korsakova, ale i Deee-lite nebo Incognito (mám všechna alba).

 

Zbožňuji papírnictví a železářství, dokážu tam trávit celé dny. Mou nejnovější vášní je pokosová pila 550 mm a výroba vlastních rámů pro vlastní fotografie. Nic není tak originálního jako dílo stvořené vlastní rukou. Počátky nejsou nijak okouzlující, ale mé fotokoláže se na benefiční výstavě PAAM Provincetown každým rokem líbí.

 

Poměrně hodně cestuji po světě a  užívám si to; rád dělám věci, dokud mohu. Tuto filozofii si uvědomím po každém zásadním okamžiku, jako např. v březnu 2011, kdy jsem byl nečekaně hospitalizován s akutním zánětem slepého střeva. Za odměnu jsem si ještě na lůžku objednal krásný objektiv s pevným ohniskem, abych ještě za život stihnul něco vyfotit s pořádným sklem. Velké plány na vybudování funkční on-line galerie na tyto stránky jsou zatím stále ve stádiu příprav...

 

V rámci studia na Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy mě velmi zaujal předmět Principy interaktivní tvorby vedený Hankou Ovesleovou a Janem Brejchou. V této oblasti jsem v dubnu 2012 obhájil práci na téma Informační design v systémech hromadné dopravy a získal titul doktora filozofie (PhDr.). Koncept wayfindingu, environmentálního grafického designu, orientace v prostoru a přístupu informační vědy k těmto disciplínám mě i nadále velmi zajímá a podněcuje moje myšlení. Od roku 2013 na ÚISK spoluučím předmět Principy interaktivní tvorby pro studenty magisterského studia (ev.1, ev.2). Snažíme se přijít na ideální cesty návrhů uživatelských rozhraní a přístrojů, poznáváme, proč uživatelé dělají chyby, a jak tomu předejít. A od roku 2014 studuji na Fakultě humanitních studií UK doktorský program Sémiotika a filosofie komunikace, stále se zájmem o městský prostor, wayfinding, interakci a komunikaci.

 

Nemám rád lidskou hloupost, falešné úsměvy a dovážená jablka. V Praze se můžeme potkat v kavárně knihkupectví Academia nebo v cukrárně ve Václavské pasáži na  Karlově náměstí. Spíše než exkluzivní dort s francouzským jménem za 99 korun si dám bábovku za 8.

 

V dětství jsem hrál na zobcovou flétku a lesní roh. Rád bych se naučil hrát šachy (děda se snažil, ale tehdy jsem měl jiné zájmy).

 

Média vždy byla mým koníčkem a zároveň prací, což je ideální kombinace.  V rozhlase jsem začal působit v roce 1994, v televizi v roce 1996, a pro noviny psát a fotit v roce 2004. V létě 2007 jsem začal pracovat na filmovém portrétu amerického malíře Donalda Stoltenberga; práce vyžaduje hodně úsilí a času, ale přináší mi velké uspokojení. Od podzimu 2011 jsem začal aktivněji spolupracovat s elektronickým časopisem o informační společnosti IKAROS, který mě oslovil s nabídkou, abych vedle publikování pomohl, coby výkonný redaktor, i s chodem redakce. Jelikož je to bod, kolem kterého se soustředí zajímaví lidé, pln očekávání jsem nabídku přijal.

 

Na začátku roku 2009 jsem navázal spolupráci s Owenem Leonardem na serveru pro výuku češtiny pro anglicky mluvící.  O obou se jedná o práci z nadšení. Zvukový dodatek, který studentům umožní ověřit si výslovnost českých slov, byl implementován v únoru 2010: czechprimer.org


V létě roku 2010 jsem začal spolupracovat na dalším neziskovém projektu spojeném s lingvistikou: Forvo. Myšlenka výslovnostního slovníku mi přijde zajímavá a užitečná, a i v rámci práce jej dost vužívám.   Obecně platí, že rád nejen beru, ale i vracím, a proto jsem se zapojil jako přispěvatel do české sekce. V únoru 2011 jsem se v české sekci stal editorem, mou odpovědností je řídit a korigovat správnou výslovnost a diakritiku. Jelikož k nahrávání slov používám profesionální techniku a snažím se vyslovovat zřetelně a jasně, vysloužil jsem si četné potěšující ohlasy čechochtivých uživatelů. Řídím se kvalitou; před počtem přidaných slov upřednostňuji hodnotu technickou i fonetickou. (Popravdě nechápu, jak někteří uživatelé mohou přidat 15.000 slov, já jich mám na kontě tři stovky.)

 

Uvědomuji si problémy spojené se zapojením seniorů do současné doby tolik poznamenané výpočetní technikou. V rámci školního kurzu Systémy elektronického vzdělávání jsem vedl tým, který vytvořil základní kurz ovládání PC pro seniory. Výsledek bohužel neodpovídá mým záměrům, a tak na něm potají stále pracuji. V hlavě ale rozvíjím i další neziskový projekt zaměřený na podporu orientace v městském prostoru a hromadné dopravy. Něco, co sám s oblibou sám provozuji! Jen si počkejte...

 

Od roku 2001 překládám a stříhám dokumentární filmy o nových filmech (film o filmu, šest let převážně pro Českou televizi, v současnosti pro filmová vydavatelství a Novu Cinema),  profesně se hodně zabývám dabingem pro sportovní kanál Novy. Z přemýšlení nad stavbou věty se postupně stala skoro až posedlost. Nad každou se zamýšlím až příliš. Se současnými změnami v jazyce se vyrovnávám pomalu, překotný vývoj vnímám spíše negativně, stejně jako okamžité odsuzování všeho starého (izolátory v omítkách domů zbylé po rozhlase po drátě pro mě mají nostalgickou hodnotu). Slovo "změna" má pro mě  už několik let jasně negativní konotace.


Podoba mluveného i psaného jazyka v současné společnosti mě trochu trápí. Vlastně bych mohl říct, že mě trápí i podoba současné žurnalistiky. Jako by nešlo o to, co se děje, ale o to, jak to napsat, aby to byl trhák.  V mediálním světě proto přežívám jen s uplatněním přísné selekce konzumovaných obsahů. A jsem sám pro sebe rád, že se zajímám zvláště o teoretickou stránku médií a jejich budoucnost, resp. informační vědu.

 

Z aktivního sportu mám rád plavání a cyklistiku, dříve jsem trénoval v Lokomotivě Pardubice. Vlastní účast na závodech ale byla fiaskem, a tak už o tom raději nemluvme...

 

A teď víte skoro všechno (ale i tajemství jsou důležitá, stejně jako mlčení a pauzy). Tyto stránky jsou kompilací, která vám řekne mnohé i o mně. Rád bych se jim věnoval více, ale i samotný fakt nedostatku času pro jejich úpravu věrně odráží mou osobnost. Ale i tak snad najdete něco zajímavého.

 

Zdraví vás

Pavel Farkas

e-mail: pf (at) pfarkas.com


Profesní profil je k nahlédnutí na stránkách:


Krátké myšlenky a postřehy také na kanálu:

 

Květy 2001

TV Magazin 2004

Prestige 2014


Last Updated on Saturday, 04 July 2015 20:39