Translator

English French German Italian Portuguese Russian Spanish Hungarian

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Články a fotografie
Publikované články a fotografie. Pro celý článek klikněte na "Read more..." pod datem článku.

Turecko a EU staví kulturní mosty PDF Print E-mail
Wednesday, 18 August 2010 17:35

 

Po týdnu zkoušení se 12. srpna v pražském kostele Sv. Šimona a Judy veřejnosti představil divadelní projekt, ke kterému se sešli hudebníci a herci z Litvy, Itálie, Maďarska a dalších zemí EU, ale i Kanady, Izraele a především Turecka. Právě Italský institut kultury v Ankaře totiž koordinuje jedinečný projekt KaleidoskopEurope, jehož snahou je upevnit kulturní spolupráci mezi Tureckem a Evropskou unií.


Díky partnerství mezi Českou republikou a Itálií, Tureckem, Litvou, Polskem a Portugalskem byla vybrána Praha – snad jako metropole napůl cesty mezi Neapolí a Petrohradem, městy spojenými se životem a dílem talentovaného klasicistního operního skladatele Domenica Cimarosy. Il Matrimonio Segredo, jeho nejslavnější opera, v Čechách vzbudila nadšené ovace a radost z precizního předvedení sopranistkami Dianou Mianovou a Anou Carolinou Estrellovou, mezzosopranistkou Francescou De Giorgiovou, baritony Omarem Montanarim a Nejatem Belenem a tenorem Federicem Leprem, za doprovodu World Youth Orchestra. Ten funguje od roku 2001 pod taktovkou Damiana Giuranny, jako výsledek myšlenky o hudbě spojující národy světa.

 

KaleidoskopEurope patří do mozaiky Programu kulturních mostů mezi zeměmi EU a Turecka, který si klade za cíl podpořit mezinárodní společenský dialog. Je řízen kulturními institucemi zemí EU a jejich projektovými partnery v Turecku. Díky rozpočtu, který se blíží šesti milionům Eur, je možné akce jako bylo pražské předvedení komické opery přiblížit divákům zdarma. Podporovány jsou i další směry současného umění jako výtvarné umění či literatura. Více informací o projektu lze nalézt na adrese culturalbridges.info.

 

Foto: Tereza Skřivanová


 

Last Updated on Monday, 23 August 2010 22:59
 
Svatá rodina jako příklad mezinárodní spolupráce PDF Print E-mail
Wednesday, 16 September 2009 21:02

V případě jednoho z nejdůležitějších děl italských mistrů ve Staré Pinakotéce, del Sartovy Svaté rodiny, vidíme v mezimuzejních zápůjčkách jedinečnou možnost kulturní spolupráce, která obohacuje jak odbornou, tak laickou veřejnost. Obraz datovaný do roku 1514 prošel řadou náročných restauračních prací, aby se po téměř dvaceti letech ukázal na zdech Italského pokoje po boku plátna stejného autora, které do Mnichova přicestovalo z pařížského Louvru.

Last Updated on Thursday, 17 September 2009 16:31
Read more...
 
Východoevropské filmy jsou prostě jiné PDF Print E-mail
Friday, 01 May 2009 08:14

Andreas Eicher, který do Prahy přijel uvést projekci filmu Nic než přízraky, promítaného v rámci 16. Dnů evropského filmu, byl dlouhou frontou diváků čekajících na vpuštění do sálu Lucerny velmi potěšen. Film Nic než přízraky z roku 2007, který Eicher vyprodukoval, vypráví o složitých vztazích a vykořeněnosti současných třicátníků, tzv. Generace X. Právě ta ve velké míře rozhoduje o návštěvnosti filmů v kinech, která se podle něj v Německu opět zvedá. „Z tzv. video krize ze 70. let víme, že lidi do kina budou chodit i nadále. I v době ekonomické krize vědí, že za pár desítek Eur mohou na chvíli utéct od starostí všedních dnů, a stojí je to relativně málo. V Berlíně kina vlastně zažívají rekordní návštěvnost,“ říká.

Last Updated on Sunday, 24 May 2009 14:34
Read more...
 
Evropský parlament má zájem o mladé voliče PDF Print E-mail
Thursday, 23 April 2009 16:39
Hromada reprobeden zavěšená na londýnském Big benu, pařížské Eiffelově věži nebo Koloseu v Římě – šokující, kontroverzní, neobvyklé? Evropská komise věří, že v nové televizní kampani pod názvem „Slyšíš mě, Evropo?“ tak zaujme mladé lidi a přiměje je k politické aktivitě. „Mladí lidé jsou budoucností Evropské unie. Potřebujeme jejich nápady a jejich aktivní zapojení. Musí vědět, že jejich hlas je důležitý a že je potřeba, aby se zapojili do debaty a zúčastnili se voleb do Evropského parlamentu,“ řekla k uvedení kampaně začátkem dubna místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová. Na kampani spolupracuje Evropská komise s hudební stanicí MTV, obě strany si kladou za cíl poskytnout mladým lidem platformu pro vyjádření názorů, příležitost, aby se Evropě představili a pověděli Bruselu o svých obavách, snech, stížnostech a nápadech. Kampaň vyvrcholí 30. dubna v půl čtvrté odpoledne, kdy se mladí lidé shromáždí v Berlíně, Miláně, Praze a dalších městech, aby společně zakřičeli tři slova: „Slyšíš mě, Evropo?“.
 
 
Last Updated on Thursday, 23 April 2009 16:45
Read more...
 
Kam za evropskou kulturou v roce 2009? PDF Print E-mail
Friday, 13 February 2009 12:11
Rok 2000, kdy čestný titul Evropské hlavní město kultury dostala mj. Praha, byl značně výjimečný. Takto bylo tehdy označeno hned devět evropských měst, od té doby jde typicky o jedno či dvě města. Letos budou na neobvykle širokou nabídku kulturních a společenských akcí návštěvníky lákat rakouský Linec a litevský Vilnius, přičemž na hlavní cíle, tedy propagovat evropské kulturní dědictví a umožňovat lepší vzájemné poznávání mezi občany EU, jim přispívá Evropská komise.
Last Updated on Thursday, 23 April 2009 16:47
Read more...
 
Laibach je slovo německé PDF Print E-mail
Friday, 23 January 2009 12:02
Když se na konci osmdesátých let hudebníci soustředění kolem Dejana Kneze rozhodovali, jak pojmenovat svou novou formaci, rozhodli se pro název Laibach. V němčině je to jméno pro slovinské hlavní město, Ljubljanu. Od té doby se složení kapely mnohokrát proměnilo, avšak původní myšlenky za její tvorbou jsou stále patrné. Avantgardní skupina je často obviňována z příslušnosti k ultrapravici, ale i ultralevici. K této kontroverzi přispívá jejich užívání uniform či ovlivnění hudební - Richardem Wagnerem. Podle britského hudebníka a novináře Richarda Wolfsona je však poměrně těžké snažit se o interpretaci jejich děl: „Laibach rád používá symboly moci, politická témata a hlavně parodii. Nebojí se horkých témat jako imigrace východních národů na Západ nebo naznačování analogie totalitních systémů se západními mocnostmi.“ Zajímavá je skupina i z pohledu recepčních studií: jejich remixy známých písní dodávají původním dílům zcela jiný kontext a nechávají na posluchači, aby si celkový význam interpretoval sám. Takto si bere na paškál původní díla skupin jako Beatles, Rolling Stones či Queen.
Last Updated on Sunday, 22 March 2009 12:18
Read more...
 
Francouzské manželky v Praze mají smysl pro komunitu PDF Print E-mail
Saturday, 08 November 2008 22:16
„Rád bych se dozvěděl něco více o vašem klubu francouzských manželek," říkám místoprezidentce pražské pobočky Prague Accueil... Vzápětí se mi dostává upřesnění. Přestože se převážné většiny aktivit této organizace účastní právě ženy, je to organizace pro celou rodinu. Takový francouzský ostrůvek uprostřed České republiky. Se Sophií Gallandovou sedíme nad šálkem kávy v kavárně Francouzského institutu, kde organizace Prague Accueil každou středu vítá nové členy. Mnoho francouzských rodin je na tom podobně jako její. Žena, děti, manžel pracující pro Peugeot, Renault nebo jinou velkou firmu. Sophie se do Prahy přestěhovala z Velké Británie, žije tu dva roky a za rok se bude stěhovat do Bratislavy. Společně se třemi dětmi a manželem, který v České republice pracuje pro firmu Sony. Zaměstnání nemá, stará se o děti - a dnes má čas jen do tří odpoledne, protože je jde vyzvednout ze školy...
Last Updated on Monday, 22 December 2008 09:51
Read more...
 
Evropská zastávka č. 18 - Praha PDF Print E-mail
Sunday, 05 October 2008 11:57

Active ImageJeště před dvěma lety byl Jean-Marc zaměstnán jako výběrčí mýtného na dálnici. Pak se rozhodl splnit si svůj sen práce na velkolepém projektu. Říkal si: Nemám rodinu, nemám ženu, nemám děti, kocour mi umřel a tak teď můžu dělat co chci. Je mu padesát let, stejně, jako Evropskému parlamentu, a tak se rozhodl spojit svoji činnost právě s Evropou.

Projekt Homo Urbanus Europeanus, jehož cílem je fotografování evropských metropolí, začal v Bratislavě, i když inspiraci autor načerpal v americkém Chicagu. Tam ho fascinovaly široké bulváry a jednoduchá podoba moderní architektury. „Snažil jsem se před velkým kompaktním pozadím zachytit vždy jedinou lidskou postavu. Doma jsem se na výsledek podíval a řekl si, že bych podobné záběry rád pořídil v Evropě.“ Po Bratislavě, kde navštívil přátele, mu v hlavě začala klíčit myšlenka na další metropole; minulý rok se vydal do Vilniusu, Rigy a Sofie. Letos si stanovil ambicióznější cíl, a tak si po Istanbulu, který bere jako hlavní město evropské části Turecka, odškrtne rovnou dvacítku. „Nepočítám s tím, že příští rok budu cestovat jako letos, ale záleží na okolnostech. Bylo by příjemné, kdyby se mi povedlo zdokumentovat celou Evropu.“

Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:57
Read more...
 
Dvojí zážitek z Modiglianiho PDF Print E-mail
Wednesday, 17 September 2008 16:55
Active ImageVan Goghův obraz Zelené obilí, který donedávna zdobil stálou expozici moderního umění Veletržního paláce, se dočasně přestěhoval do vídeňské galerie Albertina. Tam se totiž právě koná velkolepá souhrnná výstava van Goghovy tvorby ze všech jeho tvůrčích období. V rámci vzájemné mezimuzejní výpůjčky si ale návštěvníci pražské galerie mohou prohlédnout nádherný příklad typické tvorby Amedea Modiglianiho. Obraz Mladá žena v košili z roku 1918 vznikl dva roky před umělcovou smrtí a potvrzuje jeho zálibu v portrétech a aktech mladých žen, zobrazených zamyšleně, za pomoci jemných barevných tónů. Shodou okolností se ve stejné galerii objevil další Modigliani a to v rámci další muzejní reciproce: za pražský obraz Joaquina Henriho Matisse zapůjčila Staatsgalerie Stuttgart dílo s názvem Ženský akt na bílém polštáři.
Last Updated on Sunday, 21 December 2008 22:11
Read more...
 
„Začali jsme intelektuálně, pak jsme ale museli vymyslet, čím se živit...“ PDF Print E-mail
Thursday, 12 June 2008 11:59

Active Image

Jednou z aktivit malého nakladatelství Garamond, které na trhu figuruje zhruba od roku 2000, je vydávání dvojjazyčných knih. Podle šéfredaktora Petra Himmela, jednoho ze tří zaměstnanců, je to bohulibá aktivita, kterou ale chápe jako investici do národního vzdělání. Současnou jazykovou výbavu Čechů hodnotí jako „tragickou“ a je rád, že může činností nakladatelství přispět ke zlepšení tohoto stavu.

Jak se takové malé nakladatelství udrží na trhu?

Uživit se je těžké, knih dnes vychází moc a trh je nasycený, takže distribuce a knihkupci – a potažmo i čtenáři - nejsou už schopní moc nových podnětů vstřebávat. Podle mě je důležité si vybudovat určitý profil. My jsme se vyhranili jednak jako vydavatelé překladů literatury z románských jazyků a pak také řadou dvojjazyčných knih. Díky tomu o nás lidé, kteří se o tuto literaturu zajímají, vědí. Ale rozhodně to není byznys, na kterém se dá zbohatnout.
Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:57
Read more...
 
Rok 2008 ve znamení dialogu mezi kulturami PDF Print E-mail
Sunday, 18 May 2008 12:00

Sample Image9. května, na Den Evropy, byla v rámci Evropského roku mezikulturálního dialogu zahájena fotografická soutěž, jež umožňuje mladým Evropanům sdílet své vize dialogu mezi kulturami ve svém okolí. „Tolerance sama nestačí,“ říká Mercedes Bresso, prezidentka pořádající skupiny Strany evropských socialistů ve Výboru regionů. „K tomu, aby si lidé vypěstovali pocit sounáležitosti ke komunitě, je potřeba více. Změnu může přinést jedině vskutku mezikulturální interakce“.

Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:56
Read more...
 
Pracovník EK přiblížil žákům historii Lisabonské smlouvy PDF Print E-mail
Saturday, 10 May 2008 12:08
Úředník z ústředí Evropské komise se studenty diskutoval i dlouho po skončení přednáškyAž do roku 1940, do Evropy zmítané válkou, se vrátil David Chmelík z Generálního ředitelství pro rozpočet (GŘR) Evropské komise ve své přednášce na pražském Gymnáziu Jana Nerudy během sedmého květnového dne. Administrátor z GŘR je českým i německým občanem; ve službách Bruselu pracuje třetím rokem a letošní přednáškou pokračuje v myšlence přiblížení fungování evropské administrativy mládeži. Minulý rok se setkal s žáky kladenského vícejazyčného gymnázia. Letos studentům na Malé straně připomněl scénu jako z Remarquovy knihy Noc v Lisabonu; z města, jehož přístav se stal cílem skupiny německých emigrantů utíkajících před Hitlerem na západ. A z města, jež na konci roku 2007 dalo světu Lisabonskou smlouvu. Ta byla, po odmítnutí společné evropské ústavy obyvateli Francie a Nizozemí, vypracována jako dokument konsolidující evropské předpisy a v platnost má vstoupit 1. ledna 2009. Podle Chmelíka je smlouva prozatímním vrcholem evropské integrace a zároveň kontinent připravuje na nové výzvy globalizovaného světa jako je propojené hospodářství, demografický vývoj či klimatické změny.
Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:53
Read more...
 
Mauerova sbírka v Klementinu nabízí nejen modernu PDF Print E-mail
Thursday, 10 April 2008 12:09
Active ImageVýstavu představující výběr z kolekce rakouského teoretika umění Otto Mauera (1907-1973) iniciovalo Rakouské kulturní fórum. V České republice se představuje podruhé: minulý rok ji v Olomouci navštívilo deset tisíc návštěvníků.

I přes odrazy od oken a podivuhodné množství děl „bez názvu“, jež divákovi mnohdy neumožňují přiblížit se umělcově kreativnímu procesu, stojí výstava, která byla začátkem dubna otevřena v prostorách Národní knihovny v Praze, za zhlédnutí. Nabízí totiž výběr z jedinečné kolekce Otto Mauera, rakouského teologa, kazatele vídeňské katedrály, sběratele a teoretika umění, jenž za svůj život nasbíral téměř tři tisíce děl. Podle Mauerova přesvědčení je umění jedním z mnoha způsobů, jimiž Bůh promlouvá k lidem. Abstrakce je pak dokonalou spirituální formou, která sleduje podobný cíl jako křesťanská víra. Ve snaze vystavět dialog mezi církví a uměním na novém základě založil ve Vídni roku 1954 Galerii svatého Štěpána, kde se programově věnoval modernímu evropskému umění.

Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:53
Read more...
 
Svou práci miluju. Je náročná ale hodně mě uspokojuje PDF Print E-mail
Tuesday, 18 March 2008 12:01
Rozhovor s irskou ministryní zdravotnictví, Mary Harneyovou.

Active ImageNarozena 11. 3. 1953, je v čele Progresivní demokratické strany, je nejdéle sloužící ženou v Dáil Éireann (irská poslanecká sněmovna), v letech 1997-2004 byla ministryní pro podnikání, obchod a zaměstnání. Nyní je ministryní pro zdravotnictví a děti. Do České republiky přijela promluvit si o zkušenostech s reformou s naším ministrem zdravotnictví, Tomášem Julínkem.

Ví se o vás, že s politikou jste začala poměrně záhy...

Už když jsem byla studentkou, zajímaly mě sociální problémy. Proto jsem vstoupila do politické strany a stala se členkou dalších organizací. Hrozně mě bavilo diskutovat a už na univerzitě jsem se stala členkou debatního týmu. V roce 1977, kdy jsem promovala, si mě premiér Irska, který má pravomoc dosadit 11 lidí do Senátu, zvolil jako jednu z těchto jedenácti osob. Jednak jsem se stala dost známou a jednak strana právě hledala novou krev; byla to doba, kdy mladí lidé a ženy vstupovali do politiky.

 

Last Updated on Sunday, 21 December 2008 21:56
Read more...
 
Warning: Illegal string offset 'active' in /DISK2/WWW/pfarkas.com/www/templates/siteground-j15-65/html/pagination.php on line 129 Warning: Illegal string offset 'active' in /DISK2/WWW/pfarkas.com/www/templates/siteground-j15-65/html/pagination.php on line 135 Warning: Illegal string offset 'active' in /DISK2/WWW/pfarkas.com/www/templates/siteground-j15-65/html/pagination.php on line 129 Warning: Illegal string offset 'active' in /DISK2/WWW/pfarkas.com/www/templates/siteground-j15-65/html/pagination.php on line 135 « StartPrev12NextEnd »

Page 1 of 2